הפורום

עיתון החוג לתקשורת באוניברסיטה העברית – סטודנטים מדברים על תקשורת. בלי צנזורה ובלי בושה.

הפספוס האנוכי של לבני – ההפסד של מדינת ישראל

דני זקן

ההיסטוריה הפוליטית של ישראל תזכור את ציפי לבני כמי שלא הצליחה להקים ממשלה על חורבות הקואליציה של אהוד אולמרט לאחר התפטרותו בשל חקירות השחיתות נגדו באוקטובר 2008. אבל הרבה יותר מכך היא תיזכר כמי שדחפה את נתניהו והליכוד לזרועות המפלגות החרדיות והימין הציוני-דתי, מאז ועד היום למעשה. ובמקום להיות נציגתו של אותו רוב ישראלי מימין המתון דרך המרכז ועד השמאל המתון, זה הרוצה בקבלת החלטות משותפת ולא מקוטבת, בחרה לבני לייצג את עצמה, ולא להקים קואליציה עם הליכוד.

לאחר הבחירות שהתקיימו בפברואר 2009, קיבלה קדימה שבראשות לבני 29 מנדטים והייתה לסיעה הגדולה בכנסת. נתניהו והליכוד, עם נבחרת שכללה את משה בוגי יעלון, בני בגין ודן מרידור, קיבלו 28 מנדטים אבל נהנו מתמיכה של גוש ימין חרדים, שביחד עימם הגיע ל- 65 מנדטים. נתניהו נפנה למשא ומתן עם לבני על ממשלת אחדות. לבני, זועמת ונעלבת מהחלטת הנשיא, שמעון פרס, להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו, אף שמפלגתה הייתה גדולה יותר, ניהלה את השיחות ברוח זו. כלומר, דרשה לקבל את הבכורה ברוטציה בינה לבין נתניהו.

נתניהו פתח את המשא ומתן בהצהרות כי "העם רוצה אחדות וצו השעה דורש אחדות" והקדיש את הפגישות הראשונות לראשי  "קדימה" ו"העבודה", ציפי לבני ואהוד ברק. השניים הצהירו כי לא יצטרפו לממשלה בראשותו של נתניהו, אך המשא ומתן נמשך. אחד מבכירי הליכוד שהיה מעורב אז במשא ומתן מספר כי הדיל כבר נרקם לפרטיו ובעיקר קווי היסוד סוכמו. "היה מפתיע כמה זה לא היה קשה להגיע להסכמות הללו, הרי ציפי הייתה ליכודניקית מלידה ולה ולביבי הייתה שפה משותפת ויכולת הבנה האחת של השני, עוד בטרם שאר הנוכחים בחדר ידעו במה מדובר" אומר אותו בכיר. אבל לבני לא הסכימה לתנאי הרוטציה על ראשות הממשלה שהביא נתניהו. לפי גרסה אחת: חצי קדנציה, לפי הגרסה הרווחת: שליש קדנציה הציע נתניהו ללבני, בשני המקרים הוא אמור היה להתחיל בתפקיד ראשון. לבני שקיבלה כמעט את כל דרישותיה האחרות, כאן סירבה. אחר כך תירצה את זה בכך שלא האמינה שנתניהו ברגע האמת יעמוד בהסכם. אולי, אבל כשהמשא ומתן כשל, נתניהו הקים לבסוף ממשלה בשיתוף עם העבודה המצומקת של אהוד ברק שקיבל את תפקיד שר הביטחון, אבל בעיקר עם שתי המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה, ועם מפלגות הימין האחרות "ישראל ביתנו" ו"הבית היהודי".

אותו בכיר ממשיך לספר שבקווי היסוד של ממשלת האחדות שלא הוקמה, הונחו היסודות לרפורמות ארוכות טווח, "כאלה שהיו משנות את המדינה, כלכליות דת ומדינה, חברתיות ועוד, כאלה שלא ניתנות להשגה ללא גב פוליטי רחב אל מול מגזרים שהיו בצד המתנגד ובראשם החרדים, אבל גם גופים אחרים כמו ההסתדרות, מערכת המשפט ועוד". לדברי הבכיר, גם במישור המדיני נתניהו היה אז במקום אחר לגמרי מאשר כיום והיה מוכן לסכם עם לבני וברק על צעדים מתקדמים במשא ומתן המדיני.

נתניהו בחושיו הפוליטיים הבין שבימין יש לו על מי לסמוך, וכרת את הברית עם המפלגות החרדיות ועם הציונות הדתית. ארבע שנים אחר כך הוא עצמו הפר אותה כשהקים ממשלה עם "יש עתיד" של לפיד ועם לבני, הפעם בראשות "התנועה", שמונתה לשרת המשפטים. שותף נוסף היה נפתלי בנט שעמד בראש "הבית היהודי" ובשת"פ עם לפיד סייע להשאיר את החרדיות בחוץ. החרדים כעסו אבל בסופו של דבר שמרו על הברית עם נתניהו, כשיעקב ליצמן סירב בסתיו 2014 לפניית יאיר לפיד (ככל הידוע בידיעת לבני) להדיח את נתניהו ולהיכנס לממשלה בראשותו. ליצמן רץ לספר לנתניהו וזה מיהר לפטר את לפיד ולבני, ולהכריז על בחירות חדשות. הפעם הקים נתניהו ממשלה על טהרת הימין-חרדים, ואין זה פלא שבדיוק מפלגות אלה נשארות נאמנות ומסכימות לשרת תחתיו גם אם יהיה כתב אישום מעל ראשו.

ללבני אם כן שמור המקום של מי שלא השכילה לוותר על מעמדה בתמורה לממשלה רחבה ועם יכולות ביצוע של מהלכים רחבים למען הרוב הישראלי הדומם.

ואיך זה מתקשר לבחירות הנוכחיות? לפי כמעט כל הסקרים, לאחר הבחירות תהיה לנתניהו והליכוד האפשרות להקים ממשלה בקולות הימין והחרדים וכן עם "כולנו" של כחלון. תהיה לו עוד אפשרות: ללכת עם גנץ לממשלת אחדות רחבה המייצגת את רוב הישראלים. גנץ, וזה כבר ברור, אינו איש שמאל ושותפיו לרשימה; יעלון, הנדל והאוזר, הם ליכודניקים ותיקים. כלומר, במובן האידאולוגי המרחק בין גנץ ומפלגתו לליכוד של נתניהו קטן למדי. גנץ צריך ללמוד את הלקח של לבני, אם צריך, לוותר על דרישות פרסונליות לא סבירות, לא לוותר על עקרונות אידאולוגים מהותיים, ולהקים את אותה ממשלה רחבה שתוכל לקדם את ישראל. פספוס נוסף בסגנון של לבני מ- 2009, ישמור על הקיפאון החברתי-אזרחי במדינה לעוד שנים הרבה. ואת זה ישראל לא יכולה להרשות לעצמה, כי לפי גנץ "ישראל לפני הכל".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-פברואר 20, 2019 על ידי ב-כללי.

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: