הפורום

עיתון החוג לתקשורת באוניברסיטה העברית – סטודנטים מדברים על תקשורת. בלי צנזורה ובלי בושה.

מיזוג רשת וערוץ עשר : התחלה חדשה

יובל אדלר

לפני כשנה חל מפץ גדול בשוק התקשורת בארץ: פיצול ערוץ 2. עם הפיצול הצבעתי על הפגיעה הצפויה לערוץ עשר. בעקבות החשש של ערוץ עשר מהסגירה החלו מגעים עם רשת למיזוג הערוצים. ביוני 2018 פורסם רשמית על המיזוג בין שני הערוצים. הודעה זו החלה תהליך ארוך שנמשך כחצי שנה. בסוף התהליך התרחש מפץ תקשורתי נוסף: מעבר משלושה ערוצים מסחריים לשני ערוצים – ערוץ 13 (רשת-עשר) וערוץ 12 (קשת). בתהליך שהתרחש רשת מכרה את חלקה בחדשות 2 לקשת כך שמערכת החדשות של ערוץ עשר עברה אליה. מהלך זה אפשר את המיזוג בין רשת לעשר וכתוצאה מכך לכל ערוץ קיימת מערכת חדשות משלו.

המצב שנוצר, בו רשת אינה תלויה בקשת בשידור חדשות, מאפשר לדעתי תחרות הוגנת יותר בין שני הגופים, דבר שלא היה אפשרי קודם לכן. בתקופה בה היו שלושה ערוצים מסחריים (קשת 12, רשת 13 ועשר), מספר חברות החדשות היה רק 2, עובדה שפגעה למעשה בתחרות בין הערוצים. המצב החדש של שני ערוצים מרכזיים עם שתי חברות חדשות נפרדות עשוי להיות מועיל לשני הגופים שהתמזגו: רשת יכולה לשדר תכנים ללא התערבות מצד המתחרה, ועשר לא יסבול ממצוקה כלכלית כפי שהיה בעבר.

המיזוג שהושלם השבוע מבטא את ההתאמה של הגופים הגדולים לכמות המצומצמת של הצרכנים בשטח מסויים. לפני המיזוג היו שלושה שחקנים שכל אחד מהם ייצר תכנים לאותה קבוצה של צרכנים וכתוצאה מכך שודרו תכנים שלא זכו להצלחה מסחרית כמו תכניות השירה "The Four" ו"אביב או אייל". המיזוג נוצר בין היתר בעקבות הרצון לראות רווחים כלכליים מאותם תכנים. רווחים אלו, כידוע, מגיעים מריבוי צופים שחלקם בכלל מעדיף לצרוך מדיה בדרכים אחרות כמו נטפליקס.

מיזוכ עשר ורשת.jpg

המיזוג בין הערוצים התרחש בנקודת זמן קריטית לשני הערוצים. אם המיזוג לא היה מאושר בסוף 2018, היינו מגיעים למצב בו היה נשאר ערוץ מסחרי אחד, קשת 12. במצב זה היה נוצר מונופול בתחום התקשורת. כאשר היינו מגיעים למצב של מונופול, הערוץ שהיה באוויר יהיה רב עוצמה וחסר מגבלות כך שהוא יקרוס בסופו של דבר ללא ריסון מצד המתחרים. המיזוג מאפשר חזרה לנתוני רייטינג גבוהים יותר ובכך הטלוויזיה המסחרית תחזיק מעמד לזמן ארוך יותר.

שני השחקנים שנותרו לאחר המיזוג, ערוץ 13 וערוץ 12, נמצאים במצב בו הם מסוגלים לייצר יותר תכנים. תכנים אלו, כאמור, עשויים להגיע לקהל רחב יותר של צרכנים ולהגביר את רמת ההכנסות של הערוצים. כאשר יהיו יותר הכנסות יהיו יותר תכנים חדשים וכך התחרות תהיה יעילה יותר. דוגמה לתוכן חדש שירוויח מהמיזוג היא תכנית הריאליטי החדשה של יורם זק וארז טל "2025" שתשודר בקרוב בקשת 12. תכנית זו נחשבת לריאליטי המושקע ביותר שיעלה לשידור בטלוויזיה מסחרית. אילו המיזוג לא היה יוצא לפועל, היה סביר שהתכנית הזו לא הייתה משודרת.

המיזוג בין רשת לעשר מביא לדעתי גם צדדים פחות חיוביים. ראשית, המחיר של המיזוג עשוי להיות יקר עבור חלק מהעובדים והתכניות של הגופים המתאחדים. בעידן שקדם למיזוג לכל אחד מהגופים היו תכנים רבים שמילאו את לוח השידורים לאורך שבוע שלם. ברגע שהמיזוג יצא לדרך הגופים נאלצו להחליט על התכנים שלא ימשיכו להיות משודרים בערוץ הממוזג. דוגמאות בולטות לכך הן ההורדות המתוקשרות של תכניתה של לוסי אהריש "שיחת היום" ותכניתו של ירון לונדון "לונדון את קירשנבאום", החלטות שנעשו מאחורי גבם של המגישים וגררו סערות ציבוריות.

כמו כן, שני הגופים נאלצים לפטר עשרות עובדים עקב המיזוג. פיטורי העובדים מגיעים בין היתר בעקבות כפילויות בתפקידים המאויישים: החל מתפקידים קטינים ועד לתפקידים בולטים בערוץ. פיטורים אלו עשויים מצד אחד לחסוך סכומי כסף גדולים, אך מצד שני הם עלולים לפגוע בעובדים המפוטרים שפרנסתם נפגעה כתוצאה מכך.

שנית, נתוני הרייטינג של התכניות המשודרות עשויים לשחק תפקיד אכזרי יותר כך שאם תכנית המשודרת בפריים טיים מקבלת נתון חד ספרתי לאורך זמן, עלולים להוריד אותה מיידית. ההורדה יכולה להיעשות במספר דרכים. הדרך הראשונה היא להוריד אותה מיידית ללא הודעה מראש, כפי שעשו לתכנית "הרשת החברתית" ששודרה לפני מספר חודשים והורדה עקב רייטינג נמוך. הדרך השנייה היא הוצאת התכנית לפגרה ארוכת טווח, כזו שתאריך חזרתה לא יהיה ידוע. דוגמאות טובות לכך הן "טלוויזיה מהעתיד" ו"מפלצות קטנות" שיצאו לפגרה כזו ומאז לא חזרו למרקע. הדרך השלישית היא הודעה רשמית על כך שהתכנית לא צפויה לחזור לעונה נוספת, כפי שקרה עם "המדרשה".

המצב שנוצר לאחר המיזוג עשוי להיות טוב לשני הערוצים מצד אחד, אך הוא עשוי להיות גם קשה במיוחד עבור שניהם. מצד אחד יש אפשרות לתחרות הוגנת בין רשת לקשת, תחרות שכולם ייחלו לה זמן רב, אך מצד שני התחרות הזו יכולה להתפתח במהירות לקרב גלדיאטורים ביניהם. קרב הגלדיאטורים עשוי להיות קרב אכזרי בו תכניות רבות עשויות להיפגע כלכלית ולרדת מהמסך בסופו של דבר. התחרות בין שני גופים שווים פחות או יותר בכוחם עשויה להיות על אחוזים בודדים שיכריעו בסופו של דבר מי מנצח במשחק החדש-ישן של הטלוויזיה המסחרית, משחק שנערך בין שני ערוצים מסחריים.

אם לסכם את מהלך המיזוג, אפשר לראות בבירור כי מצב של שלושה ערוצים מסחריים אינו מצב בריא לשוק הישראלי הקטן וכישלון הפיצול הוביל לחזרה לעידן שני הערוצים המסחריים. העידן החדש עשוי להביא את התקשורת הישראלית למצב טוב יותר מבעבר ואפילו לייצר מחדש את "מדורת השבט" המיתולוגית.

2 תגובות על “מיזוג רשת וערוץ עשר : התחלה חדשה

 1. גילי
  פברואר 13, 2019

  סקירה נהירה וברורה. תודה!

  אהבתי

 2. גילי
  פברואר 13, 2019

  סקירה נהירה וברורה. תודה!

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-פברואר 4, 2019 על ידי ב-כללי.

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: