הפורום

עיתון החוג לתקשורת באוניברסיטה העברית – סטודנטים מדברים על תקשורת. בלי צנזורה ובלי בושה.

הבחירות בירושלים – לקראת הסיבוב השני

הצבעתם ולא מבינים למה הקריאה השנייה? קשה לעקוב אחרי המספרים?

שרה רובין | עושה סדר

למרות הקמפיין התקשורתי הרחב של משרד הפנים שהשתרע על זירת הרדיו, הטלוויזיה והדיגיטל, אחוז ההצבעה בבירה עמד על 35 אחוזים בלבד (ירידה של כ-4.3% מהבחירות הקודמות בעיר לפני חמש שנים). ההפרשים בין משה ליאון ועופר ברקוביץ' (המועמדים לראשות העיר) עומדים על 4% בלבד.

בעוד שלברקוביץ הצביעו 73,079 בעלי זכות הצבעה – המקבילים לכ-29 אחוזים; לליאון הצביעו 81,426 בעלי זכות הצבעה – המקבילים לכ-33 אחוזים. כלומר, מסתמנת הובלה לליאון. אך אל מול הבחירות למועצת העיר ישנו ניצחון מוחץ לסייעת "התעוררות" אשר בראשה עומד ברקוביץ', שהרי אין ולו נציג אחד מרשימתו של ליאון במועצה.

בנוסף, נראה כי בסיס הקולות של ליאון הוא 75,000 מצביעי דגל התורה וש"ס. שר הביטחון ליברמן מחזק את ההשערה ונודע כי הוא מעורב בניסיון הטיית כף הבחירות אל ניצחונו של ליאון. ליברמן נפגש עם סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, וחבר הכנסת פרוש, בניסיון לגייס תמיכה במשה ליאון לקראת הסיבוב השני בבחירות לעיריית ירושלים. המגעים בין הצדדים מתקיימים בעניין הניסיון להעביר את חוק הגיוס בכנסת.

image (1).png

דוב גוגנהיים, פעיל מעורב ואקטיבי במטה "התעוררות", מסביר כי במטה של ברקוביץ', מנסים למשוך את קולות "אגודת ישראל" ותומכים אחרים של דייטש בשתי דרכים עיקריות; לדבריו, הדרך הראשונה הינה הפעלת כוחם של חברי המועצה שנבחרו ויועציהם, אשר מנסים ליצור תמיכה של "מאעכרים" של אגודת ישראל, כמו גם תמיכה מרבנים המזוהים עם אגודת ישראל (כמו למשל האדמו"ר מגור) ומחברי מועצה שנבחרו מטעם אגודת ישראל. כמו גם ניסיון של גיוס חרדים ממלכתיים, חרדים אשר עובדים במגזרים שונים בעיר יבינו את הצורך הממשי לגרום לירושלים להיות 'ירושלים של כולם' ולא רק של מגזר מסוים, עם או ללא קשר של תמיכת רבניהם במועמד מסוים.

עיקר המאמצים בדרך השנייה הינה ברמת השטח, ברמת הפעילים, ומתבטאים בצורה של "תאכלס', פנים מול פנים, אנשים הולכים מאדם לאדם, דלת לדלת, חבר מביא חבר, עושים פעילויות, עושים חוגי בית, 'מפוצצים' את הפייסבוק, 'מפוצצים' את הרחוב…"; הקמת דוכנים, עבודה מתמשכת של פעילים ברחבי העיר, וכן במרחב הווירטואלי של הרשתות החברתיות על מנת להגדיל את אחוזי ההצבעה. הדגשת המסר שזה לא נגמר עד שלא נגמר, הניסיון הוא להבהיר כי ברקוביץ' איננו פוליטיקאי טיפוסי.

העסקאות הפוליטיות שהשר ליברמן מקדם לא יגזרו את עתידה של ירושלים, שהרי יש ביד האזרחים הירושלמים את הכוח לבחור את עתידם בעירם. "אנחנו רוצים להבהיר שעופר הוא שונה. הוא לא פוליטיקאי טיפוסי, ואם חשוב לכם עתידה של ירושלים, מתייצבים! הולכים לקלפי להצביע!" מסכם גוגנהיים.

מהדוברות של משה ליאון מסתמן (אוף דה רקורד), שע"פ החוק, ברגע שנבחר ראש עיר ללא חברי סיעתו אז הוא בעל זכות הצבעה ובמקרה של תיקו אזי שלראש העיר יש הצבעה כפולה. כזכור – במקרה רגיל ישנם 31 חברי מועצה, ובמקרה חריג [כמו עכשיו] יהיו 32.

image (2).png

קשה מאוד להתעלם מהקמפיין המסיבי של תנועת "התעוררות "שרץ ברשתות החברתיות, תחת הכותרת החד משמעית: "מלמחה על הבית!". בפרסומים, ניתן להיווכח לקריאות שמהוות את צו השעה: "זה הזמן לצאת מהאדישות – ירושלים עלולה ליפול בעוד שבוע לידיים של הקומבינה הפוליטית הכי מסריחה שאי פעם עשו במדינת ישראל". ניתן לראות איך הפייסבוק נצבע אט אט בצבעי ההתעוררות, בצבע הצהוב. רבים משנים את תמונת הפרופיל כהבעת תמיכה במועמד לראשות העיר עופר ברקוביץ'. גם בפרופיל הציבורי של המועמד ברקוביץ' הוא קורא לציבור הגולשים המשתמשים בפייסבוק להוסיף מסגרת תמונה לתמונת הפרופיל ("מחליפים מסגרת, וב-13.11 באים ומנצחים").

כתגובה גם בדף הפייסבוק של משה ליאון נקראו העוקבים להוסיף מסגרת לתמונת הפרופיל, יום לאחר פרסומו של ברקוביץ' בנושא זה ("ניצחנו בסיבוב הראשון וננצח גם בסיבוב השני! הצטרפו אלינו לניצחון למען ירושלים – משנים עכשיו מסגרת לתמונת פרופיל בפייסבוק שלכם, וב-13.11 בוחרים משה ליאון לראשות העיר").

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-נובמבר 11, 2018 על ידי ב-כללי.

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: