הפורום

עיתון החוג לתקשורת באוניברסיטה העברית – סטודנטים מדברים על תקשורת. בלי צנזורה ובלי בושה.

לא שותקות!

המחאה הציבורית נגד רצח נשים, שכללה גם יוזמה ירושלמית מקורית, הובילה להעלאת המודעות לנושא ולחידוש התקווה שאפשר למנוע את הרצח הבא

כתבה מאת: שרה רובין

20 נשים נרצחו במדינת ישראל מתחילת השנה – 20 נשים שנרצחו על־ידי בני זוגן או בני משפחותיהן. האחרונה שבהן נרצחה בידי בעלה, שוטר בקבע, בזמן שילידיה היו נוכחים בבית. אנגווץ וואסה ז״ל נורתה למוות בעודה בת 36 ב־14 באוקטובר 2018, ארבעה ימים בלבד אחרי שאישה אחרת, עליזה שפק ז"ל, נרצחה על־ידי הפרוד שלה בדקירות סכין.

התופעה המטרידה של רצח נשים לא הובילה לפעולה ממשית מצד הממשלה וכנסת ישראל, אבל ייתכן שבזמן הקרוב יחול שינוי בנושא, לא מעט בעקבות המחאה המבעבעת בשטח שהעלתה את הנושא לתודעה הציבורית.

אנה קליימן, ממארגנות המחאה, הסבירה: "אנחנו מוחות לא בפעם הראשונה ואפילו לא בפעם הראשונה השנה על חוסר המעש של בעלי התפקידים במניעת הרצח המגדרי הבא. המלצות אופרטיביות של הועדות לקידום מעמד האישה והוועדה הבין־משרדית למניעה וטיפול בתופעת האלימות במשפחה שוכבות במגירות של המשרד לביטחון פנים ומעלות אבק, הן כבר תומחרו וכל מה שנשאר לעשות זה להעביר את הכסף וליישם אותן – ובמקום זאת, השר גלעד ארדן ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך מתמהמהים".

"יותר משליש מהרוצחים מוכרים לרשויות, אבל הרשויות לא נוקפות אצבע כדי למנוע את המוות המיותר הזה", הוסיפה קליימן. "כמה עוד נשים צריכות להירצח, כמה שלוליות של דם וגופות צריכים לראות כדי שמישהו יחליט להשקיע כסף במניעת המוות המיותר שלנו?"

שושן ובר, שהשתתפה גם היא בפעולת המחאה, אמרה: ״בכל שנה נרצחות בממוצע 20 נשים, והשנה הגענו למכסה הזאת כבר באוקטובר. מדובר בטרור מגדרי לכל דבר. התקשורת קוראת לזה 'רצח על רקע כבוד המשפחה' או 'רצח על רקע רומנטי', אבל אין שום דבר מכובד או רומנטי בסיפור הזה. מדובר באלימות של גברים כלפי נשים, בצורה שחוזרת על עצמה וניתנת למניעה, אבל ראינו חוסר התייחסות וחוסר אכפתיות של הרשויות".

"מוסדות המדינה מפקירים נשים, יותר מחצי מאזרחי המדינה, שוב ושוב; החל במשטרה שלא מתייחסת לתלונות על בני זוג אלימים, דרך הפרקליטות שסוגרת תיקים בסיטונאות ומשחררת גברים אלימים לרחובות, מה שמגביל נשים בכל תחומי החיים שלהן, וכלה בבתי המשפט שמסתפקים בצווי הרחקה מגוחכים שאי אפשר לאכוף", המשיכה.

קים ארד, פעילה חברתית ששכבה במהלך המחאה בתוך שלולית מצבע גואש אדום, סיפרה איך נולדה היוזמה: ״שושן ואנה הגו את הרעיון. שושן עובדת ב'אל הלב', מרכז שמלמד נשים הגנה עצמית. השוטרים שראו אותנו ניסו להיות עדינים מאוד, הם הביעו סולידריות על רקע המראות שמוכרים להם, גילו אדיבות אך מילאו את תפקידם בשמירה על הסדר הציבורי. כאן הם עשו את המוטל עליהם בשטח, אך מול הנרצחות המשטרה יכולה לעשות את עבודתה בצורה טובה יותר ולמנוע את המקרה הנורא הבא. המשטרה יכולה לשפר בשני מישורים את עבודתה מול הציבור הרחב: בתחום האכיפה ובתחום הרגישות".

יום לפני המחאה הירושלמית מול המשרד לביטחון פנים, יצאו מפגינים לרחובות במוקדים שונים ברחבי הארץ כדי למחות על תופעת האלימות נגד נשים ולקרוא לרשויות להיאבק בה בצורה יעילה יותר. מאות הפגינו בכיכר דיזנגוף בתל אביב. בין המפגינות הופיעה גם השחקנית יעל אבקסיס, מיוזמות המחאה, שפרצה בבכי וקראה להקמת רשות חירום לאומית שמטרתה לשמור את נשות ישראל מרצח מיותר נוסף.

הפעילות הצעירות בירושלים תלו ברחבי העיר ובאזורים נוספים מודעות אבל בסגנון מחאתי, במטרה לעורר אמפתיה ומודעות. מטרת הפעילות המחאתית השנייה בסדרה הייתה לעורר את היושבים בכנסת, בין היתר בוועדה לקידום מעמד האישה שבראשה עומדת חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן. הלחץ הציבורי הוביל לתוצאות ראשונות: כבר ב־24 באוקטובר התכנסה ועדה בכנסת לדיון בנושא, ולמחרת פורסם כי הממשלה תקדם בתוך שבועיים תוכנית חירום לאומית למיגור האלימות נגד נשים. זה קרה בהסכמת יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת דוד אמסלם, רק לאחר שחברות כנסת מהאופוזיציה (יעל כהן־פארן, מיכל רוזין, עאידה תומא סלימאן ועליזה לביא) הגישו הצעה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית. האם זה מה שימנע את הרצח הבא? לפחות אם תשאלו את הפעילות במאבק, הן יגידו לכן שהסטטיסטיקה הרצחנית היא לא גזירת גורל.

בעקבות לחץ ציבורי שהופעל ברחבי הארץ, הממשלה הבטיחה להעביר תוך שבועיים (נכון ל25.10) תקציבי חירום למיגור האלימות כלפי נשים. הבטחות דומות שמענו לאחר גל הרציחות ב-2017, אך התקציבים מעולם לא הועברו.

זוהי שעת חירום.
אנחנו מצפות מממשלת ישראל לקיים את הבטחתה. השעון דופק, ואתו עולה מספר הנרצחות.

הספירה לאחור החלה. שתפו והצטרפו לציפייה.

http://ctu-gdiv.000webhostapp.com

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-נובמבר 8, 2018 על ידי ב-כללי.

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: