הפורום

עיתון החוג לתקשורת באוניברסיטה העברית – סטודנטים מדברים על תקשורת. בלי צנזורה ובלי בושה.

שנה לפיצול ערוץ 2, מה למדנו?

יובל אדלר

בזמן שמציינים שנה לפיצול שהרעיד את עולם התקשורת (ממש היום אגב), אנחנו מתבשרים על ביטול המיזוג בין רשת לעשר. לדעתי קשר זה אינו מקרי מכיוון שבזמן הדיונים על אישור המיזוג נשמעו קולות המתנגדים למהלך זה, בראשם קולו של שר התקשורת איוב קרא, שקרא להשארת התחרות בין שלושת הערוצים. האם מדובר בצעד נכון כלכלית? האם יש דרך אחרת להרוויח מהפיצול? בכתבה זו אדון בשאלות האלו באמצעות ניתוח לוחות השידורים של שלושת הערוצים והדוגמה של כישלון תכנית הריאליטי "The Four" המשודרת ברשת.

התקופה שמגיעה לאחר חגי תשרי בדרך כלל רוויה בעונות ובתכניות חדשות. בשנה שעברה, למשל, קיבלנו עונות חדשות לתכניות הדגל של הערוצים כחלק מהכנת הקרקע לפיצול ערוץ 2. השנה עלו שלוש תכניות חדשות בשני הערוצים המובילים, בקשת 12 וברשת 13: בקשת 12 עלתה התכנית "MKR המטבח המנצח", המשודרת חמש פעמים בשבוע, וברשת עלו התכניות "משחקי השף קונדיטור", עונת ספין-אוף ל"משחקי השף" (שעונתה האחרונה הסתיימה רק לפני חודשיים), ו"The Four", תכנית מוזיקה חדשה המבוססת על פורמט ישראלי.

282937-P61NBC-891נתוני הרייטינג של התכניות החדשות שעלו בחודש האחרון לא היו מזהירים כמו בימים הראשונים שלאחר הפיצול. תכניות הבישול הוצבו אחת מול השנייה כך שכל אחת מהן השיגה בין 11%-15% רייטינג כל אחת, נתונים הנחשבים לפושרים. לעומתן מצבה של התכנית "The Four" היה הרבה יותר גרוע: כל התכניות ששודרו עד היום השיגו נתוני רייטינג חד-ספרתיים למרות הקידום הפרסומי המסיבי שנערך בשבועות שקדמו להשקת התכנית, בין היתר על ידי הצבת שלטי חוצות.

לפני שבוע התכנית "The Four" רשמה שיא שלילי: היא השיגה 5.2% רייטינג בלבד, הנתון הנמוך ביותר שתכנית ריאליטי אי פעם השיגה. לאחר שהנתון הגיע לעובדי רשת הוחלט לקצר את העונה באופן משמעותי: התכנית תשודר רק לאורך 8 פרקים, בניגוד לתכנון המקורי שעמד על 20 פרקים לעונה. בנוסף להחלטה זו הוחלט גם שלא לחדש את התכנית לעונה נוספת.

כישלון "The Four" הגיע בדיוק בזמן בו התבשרנו על ביטול המיזוג בין רשת לעשר, מיזוג שהיה אמור לצאת לפועל בגלל קשיים כלכליים של שני הערוצים. הביטול מוביל למצב בו שני הערוצים ימשיכו להיות תחת אותם קשיים, מצב שעלול לגרום לסגירתם. כידוע, הערוצים המסחריים משקיעים סכומים עצומים על תכניות הטלוויזיה שהם משדרים במטרה להשיג רייטינג גבוה. כישלון תכנית כזו מובילה להפסדים עצומים, מהם יהיה קשה להתאושש.

לצד הכישלון של רשת עם התכנית "The Four", אנחנו רואים את ערוץ עשר, הצד השני במיזוג, במצב חריף יותר: תכניות חדשות מוקפאות ולא משודרות. במקום אותן התכניות אנחנו מוצאים כמות רבה של שידורים חוזרים, המאפיינים את תקופות החגים ולא את תקופות השידורים הרגילות. לצד ריבוי השידורים החוזרים אנחנו שומעים על תכניות שיורדות מהערוץ. חלק מהתכניות עובר לערוצים אחרים, כמו "מה נסגר" שעברה לתאגיד ו"אהרוני וגידי" שעוברת לרשת, וחלק יורד לחלוטין, כמו "הרדאר" ורצועת הבוקר "בוקר אור" המופקת על ידי אולפני הרצליה.

אפשר לראות מכאן כי סכנת הסגירה של שני הערוצים הולכת ומתממשת. במידה ורשת ועשר לא יצליחו לצאת מהמשבר הכלכלי אליו הם נקלעו, ייתכן ונגיע למצב בו שוב יהיה ערוץ מסחרי אחד גדול: קשת 12, ערוץ שנחשב ל"מנצח הגדול" של הפיצול. במצב כזה לא תהיה תחרות בין הערוצים, כפי שהשר קרא רצה, וקשת תהפוך להיות מונופול בתחום.

מצד שני, עולה השאלה האם התחרות הזו הכרחית בימינו. כפי שהסברתי בשנה שעברה, קיים מעבר לשירותי סטרימינג כדוגמת נטפליקס, מעבר שהולך וגובר בזמן האחרון. בתקופה בה אפשר לצפות בתכנים מתי שרק רוצים, מושג ה"פריים טיים" מאבד מכוחו. גם אם יהיה ערוץ מסחרי אחד בסופו של דבר, הצלחתו לא תהיה דומה להצלחה שהייתה לערוץ 2 בימיו הגדולים.

לדעתי הפתרון היחיד למשברים הכלכליים של הערוצים המסחריים הוא מעבר לשידור ברשת האינטרנט. כבר ציינתי את העובדה כי הערוצים המסחריים צריכים להמציא את עצמם מחדש בעידן שלאחר הפיצול. הדרך של יישור קו עם רשתות הסטרימינג באינטרנט היא לדעתי הדרך היחידה והרווחית ביותר. אם הגופים המסחריים ישדרו בצורה כזו, הם לא יצטרכו לתכנן לוחות שידורים אלא להעלות את הכל בבת אחת לצפייה ישירה כדרך נטפליקס. כך אותם גופים לא יצטרכו לרדוף ללא הרף אחרי צופים, אלא לקחת מהם תשלום סמלי על צפייה בתכנים שלהם. כתוצאה מכך ההפסדים יצטמצמו והתחרות תעלה.

לסיכום, נראה כי המשחק שנקרא "פיצול ערוץ 2" נכשל כלכלית. אם הערוצים ידעו לתכנן את המהלך של המעבר למדיה החדשה, התכניות היו מצליחות יותר והם לא היו תלויים ברייטינג ובמונח "פריים טיים", מונח שגוסס לנגד ענינו. מי יודע, אולי התכנית "The Four" הייתה מצליחה הרבה יותר אם רשת הייתה משדרת אותה באינטרנט באופן בלעדי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-נובמבר 1, 2018 על ידי ב-כללי.

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: