הפורום

עיתון החוג לתקשורת באוניברסיטה העברית – סטודנטים מדברים על תקשורת. בלי צנזורה ובלי בושה.

America First – Media Second

שרה רובין

אחרי שמרבית העולם שמט את פיו בתדהמה עם פרסום תוצאות הבחירות בארצות הברית, בהן גבר דונלד טראמפ על הילרי קלינטון. ההבנה שהחיים בעידן המודרני מושפעים בצורה ישירה ועקיפה מהתקשורת האופפת את חיינו התחזקה בעקבות מערכת בחירות שנתפסה בעת ובעונה אחת כמשעממת ביותר והמטורפת ביותר. הלכתי לשוחח עם פרופסור אבנר דה שליט שהעלה את אפשרות נצחונו של טראמפ כבר במהלך השיעורים הראשונים של השנה.

את הראיון פתחנו בלנסות להבין את התפקיד של אמצעי התקשורת במערכת הבחירות. דה שליט מסביר כי טראמפ עשה שימוש בתקשורת על מנת לייצר לגיטימציה עבורו. הוא מציין כי טראמפ התבטא על כך ואמר שהוא לא יצטרך לקנות זמן מסך בשידורי תעמולה מכיוון שמהדורות החדשות כל יום יציינו את שמו וידברו עליו, גם אם הידיעות שיתפרסמו אינן מחמיאות. דה שליט מדגיש כי טראמפ הבין שהדבר החשוב במערכת בחירות הוא שידברו עליך. ברגע שהתקשורת מדברת עליך, זה הופך אותך לשחקן לגיטמי. הוא מדגיש שמכיוון שהתקשורת צריכה למכור את עצמה, התקשורת פרסמה את עמדותיו של טראמפ ודיברה עליו כי הוא כל הזמן סיפק סנסציות וריגושים שלא נראו עד אז בקמפייני הבחירות לנשיאות. שימוש אשר נחשב כלא לגיטימי בעיני חלק מהציבור האמריקאי ואף העולמי.

5440390625_feab8a9520_z

דונלד טראמפ (צילום: גייג' סקידמור)

"לתקשורת היה תפקיד מכריע במערכת הבחירות", מדגיש דה שליט, שגם מסביר זאת בכך שמעבר למתן הלגיטימציה למועמדות של טראמפ לנשיאות באמצעות האיזכורים היום יומיים, התקשורת תרמה לטשטוש החששות בקרב המצביעים הליברלים והדמוקרטים. אמצעי התקשורת היו חוזרים כל יום על אותה מנטרה שאמרה שאסור שדונלד טראמפ יהיה הנשיא וכי לעמדותיו אין מקום בוושינגטון. הדבר יצר תחושה בקרב אותו ציבור כי כל הציבור נגד רעיון בחירתו של טראמפ. הדבר יצר עבורם אשליה מסוימת.

יחד עם זאת, דה שליט מציין כי זה מטורף להגיד כי לתקשורת קיים תפקיד מוגדר וברור. ישנם סוגים שונים של אמצעי תקשורת. ישנם אמצעי תקשורת פרטיים, אמצעי תקשורת המזוהים פוליטית עם מפלגה מסוימת ואמצעי תקשורת ממלכתיים. כמו כן, צצה לה תקשורת מסוג חדש המשחקת תפקיד משמעותי לא פחות והיא הניו-מדיה. הוא נותן לדוגמא את המקרים שבהם כל ציוץ בטוויטר של טראמפ, הגיע לתפוצה רחבה בארצות הברית ובעולם כולו, וזכה לתגובות שונות ברחבי העולם.

6777345018_a99cfac77b_z

הילרי קלינטון (צילום: משרד החוץ הבריטי)

כאשר התחלנו לשוחח על תוצאות הבחירות והמועמדים השונים הגענו, כמובן, לשוחח על נושא הפמיניזם. דה שליט מאמין כי במהלך עשר השנים הקרובות, הנשים במערכת הפוליטית האמריקאית יגיעו לעמדות מפתח מרכזיות. הוא מדגיש כי בכל המדינות הגדולות במערב נשים כבר הגיעו למעמד של נשיאות. לכן, לדעתו, לא ייתכן מצב כי היום שבו נראה אישה כנשיאה בארצות הברית לא יגיע.

מנגד, טראמפ מתואר על ידו כאימפולסיבי, דבר המשליך לגבי עתידו של העולם. הוא רואה ביכולת של טראמפ לא להיות נאמן למתווה שהוא עצמו התווה ולשנות אותו ב-180 מעלות, כסימן אזהרה. הוא מפרט כי טראמפ עובד לפי האינטואיציות שלו וסומך עליהן בהתאם לאנשים שעבדו עימו, שאת חלקם הוא פיטר. "שיטת ההנהגה של טראמפ שונה מאוד משיטת הממשל האמריקאי שבנויה כפורום של התייעצות על מנת למנוע מצב שבו אדם קריזיונר אחד יוביל את כל המדינה לכיוון מסויים", אמר דה שליט, והזהיר כי במידה ונראה שינוי בסגנון הממשל השינוי יהיה בסגנון שמשפיע על המהות. לטענתו טראמפ יכול להתחיל לעקוף את אותם מנגנונים, שתפקידם הוא למנוע טעויות.

משם עברנו לשוחח על השפעה של הבחירות על היחסיים בין ישראל לארצות הברית. דה שליט מציין כי טראמפ הביא עימו אידיאל של מסחר לתוך הפוליטיקה. הוא משער כי בדומה להצהרותיו טראמפ יעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים וידרוש משהו בתמורה. הדרישה יכולה להיות קשורה לנושא הסכסוך הישראלי פלסטיני, כמו יציאה מהשטחים, ויכולה להיות משהו אחר. "אחד מהדברים הראשונים שטראמפ הכריז עם בחירתו היה שאחד מחלומתיו הוא לפתור את הסכסוך הישראלי פלסטיני ושהוא צריך להביא לאזרונו שיקולים של עסקה" מזכיר דה שליט ומספר כי הוא החל לצחוק כששמע על רעיון זה, כיוון שלדעתו, טראמפ לא מבין את מהות הסכסוך אם זוהי זווית ראייתו על הסכסוך.

בסיום הראיון סיכם דה שליט את תקופת כהונתו של הנשיא ברק אובמה. הוא מכנה אותו בתור הנשיא הסוציאל דמוקרטי הראשון, ומציין כי לדעתו ארצות הברית חייבת לו לדורי דורות בזכות קידום נושא הביטוח הרפואי. אולם בנוגע לממשל העתידי של טראמפ, קשה לנבא מה יהיה ומה יביא איתו הילד שנשר מהלימודים בגיל 13 בגלל בעיות משמעת והועבר לתוכנית של האקדמיה הצבאית. אותו ילד שכיום בגיל 70 החזיק מעצמה כלכלית פרטית והחל לאחרונה להנהיג את ארצות הברית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-מרץ 23, 2017 על ידי ב-תקשורת פוליטית.

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: