הפורום

עיתון החוג לתקשורת באוניברסיטה העברית – סטודנטים מדברים על תקשורת. בלי צנזורה ובלי בושה.

מה שלא רואים לא קיים

צוף וקנין

העקרון הזה מטביע אותנו בגלי פרסומות ברשתות החברתיות ובנסיון להפוך כל מה שסביבנו לאסתטי. אם נצליח להתנקות מהמחשבה איך שונות נראת, מאיך שנראות בעיות קשות עם פלסטרים המכסים אותן, נוכל להפסיק להעמיד פנים עד שהכול יהיה אמיתי. אנו רואים זאת בלבבות אדומים שהשתלטו על החיבה ובחוסר היכרות עם רשתות חברתיות שהפך לסממן של זקנה.

בראש הרשימה של התכנים הגורמים לי להרים גבה בתמיהה או להתכווץ מזעם נמצאות הפרסומות לתחבושות וטמפונים. פרסומות המוכרות לנו מוצר הכרחי כמוצר מותרות. הן מוכרות לנו מחזור קליל ומהנה שבו שום דבר לא עומד בדרכינו ואנו לא מוגבלות. הרי התחבושת החדשה יכולה לספוג את כל הנוזל הכחול שיוצא מאתנו בכל רגעי האושר של המחזור החודשי.

הפרסומות המציגות את המחזור כקליל ונוח לעיכול מסתירות את המציאות שלו. כל זה טוב ויפה עד החלק שבו אזכיר לאוכלוסיית הגברים וגם לנו, צרכניות המדיה, שמחזור הוא לא אסתטי. הוא מלא בכאבים, אי נוחות והרבה התמודדות והתגברות כדי להמשיך שגרה כהרגלה על אף האתגרים שהוא מציב בפני כולנו. בין אלו הסובלות יותר או פחות מכאבים או אלו החוות את המחזור כקשה ברמה גבוהה או פחותה. מחזור הוא הכרח, הוא הטבע, הוא היכולת להביא ילדים, תמצית הביולוגיה האנושית, וללא הפסק אנו נדרשות להסתיר אותו. בכל מקום זה בסדר לדרוש לא לדבר עם מחזור. נערות ונשים חשות בושה כשהן לוקחות אריזה של אביזר הגייני איתן לשירותים. החשש כי מישהו, עשוי, רחמנא לצלן, להניח שהן במחזור. השאלה היא במה יש לנו להתבייש?

ה-8 במרץ הוא יום האישה הבינלאומי והיום שבו אני בוחרת לא להסתיר כלום מאף אחד. המחזור הוא משהו כל-כך טבעי וחלק מהביולוגיה שלי. המחזור הוא לא משהו שאני אמורה להתבייש בו וגם לא אף אחת אחרת. הוא לא אמור להיות מחשבה לא נוחה הגורמת לאנשים לזוע במקומם. המחזור הוא לא משהו לדחוף עמוק לתוך התיק ולרקום סביבו התגנבויות. הוא פשוט קיים ואין יותר פשוט מזה.

המחזור הוא תמצית ההסתרה והסכם לשתוק ולא לדבר על דברים, לקבל את מה שמוכתב לנו מלמעלה כמו שהוא. אולם, שום דבר לא חייב להישאר כמו שהוא. קשרי שתיקה סופם להפרם. המילים יזרמו מהם הלאה ילמדו ויאשרו שהכול בסדר, שקל יותר כשלא מתמודדים עם הדברים לבד וכשרוצים לדבר אז אפשר. קשרי השתיקה מגבילים את השיח והנראות של המחזור. חושבים שניתן להעלים אותו אם נמנע מספיק מלדבר עליו. הם אלה שייצרו את ההסכמה בה שיח על מין הוא דבר אחד, תוואי אחד, ויש כל כך הרבה מידע שכולנו עוד לא יודעות.

ביום האישה הזה אני מאחלת לכולנו לשאול, לברר ולגלות דברים חדשים. להבין שכאשר מדברים על הדברים מגלים אמיתות חשובות. כמה מאתנו עשו בדיקת קרישיות בדם לפני שפשוט קיבלנו את הקונצנזוס של לקיחת גלולות נגד הריון? גלולות שלא תמיד מותאמות לגוף שלנו. אין הכרח לבצע בדיקות הורמונליות והרופא לא תמיד מסביר שיש קשיים וסכנות ושקיימות אופציות נוספות. כמה מאתנו בדקו היטב מהו אמצעי ההגנה המתאים לה? גלולות, התקן מסוג זה או אחר, או פשוט קונדומים. כמה מאתנו מודעות לאפשרויות העומדות בפנינו ועשויות להיות הטובות ביותר עבורנו? כמה מאתנו יודעות מהן כל אמצעי ההגיינה המוצעים לנו? כולל האמצעים שלא מוצגים עם נוזל כחול ובנות שמשחקות טניס בטלוויזיה, אמצעים שלא תמיד הכרנו.

ביום האישה הזה אני מאחלת לכל אחת לא להסתיר כלום – להראות! גם שקשה וכואב, שיש עוד מה ללמוד, שאנו דואגות לבריאות שלנו בכל המובנים האפשריים. אני מאחלת שנפסיק ללחוש ונשאל את השאלות בקול חזק ובטוח – כי אין לנו במה להתבייש.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-מרץ 8, 2017 על ידי ב-תקשורת פוליטית.

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: