הפורום

עיתון החוג לתקשורת באוניברסיטה העברית – סטודנטים מדברים על תקשורת. בלי צנזורה ובלי בושה.

הפיל בערוץ הכנסת

נמרוד ברנדס

השבוע עתידה הכנסת לאשר בקריאה שנייה ושלישית את התיקון השישי לחוק שידורי טלוויזיה מהכנסת, המוכר לרובנו כחוק ערוץ הכנסת. הצעת החוק היא השלב האחרון בהליך שהחל לפני כשנה ביוזמתו של יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, לקראת סיום תקופת הרישיון של המפעיל הנוכחי על מנת להתאים את החוק להתפתחויות הטכנולוגיות ולשינויים בתחום התקשורת. ההליך החל בהקמת ועדת פריש שמסקנותיה שימשו כבסיס להצעת החוק. אולם, ייתכן שמהלך שהחל בכוונות טובות להנגיש את עבודת הכנסת לציבור ולחזק את מעמדה השיג, לעת עתה, את המטרה ההפוכה לחלוטין לאור מאבקים פוליטיים.

הצעת החוק עלתה לכותרות לאור חמישה נושאי מחלוקת עיקריים: הכנסת סעיף הביזיון, רצון לשינוי במבנה המועצה לשידורי כבלים ולווין, התערבות בתכני הערוץ, קביעת הכללים המשפיעים על זהות הגופים שיוכלו לגשת למכרז, והכנסת סעיף התמחרות למכרז. במבט ראשון ניתן לחשוב כי המחלוקות סביב החוק הם חלק מקרב הניטש בין הקואלציה לאופוזיציה על עקרונות חופש הביטוי והדמוקרטיה. האופוזיציה מציגה את הקרב כחלק ממערכה כוללת על שמירת חופש העיתונאות והעיתונאים בפני ניסיון השתלטות עוין של ראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו. מנגד, הקואליציה מציגה את הקרב כניסיון של חברי האופוזיציה, אשר במקרה הינם עיתונאים לשעבר, לדאוג למקורביהם.

אולם, ברגע שמתחילים להתעמק בנוסח החוק ובדיוני ועדת הכנסת שגיבשה אותו ניתן להגיע לתובנה אחרת. חברי הכנסת, משני צדדי המתרס, עוסקים במעטפת סמנטית במקום להכניס את ידיהם פנימה ולעסוק בלב הנושא. חברי הכנסת הרימו זרקור בוהק על סעיף הביזיון, כסעיף שנועד למנוע את חופש העיסוק העיתונאי ולהפעיל צנזורה על מפעלי הערוץ. אלא, שהמלצות ועדת פריש מהרגע הראשון התייחסו לעובדה כי יש להוסיף סעיף המבטיח את אי ביזיון הכנסת כמוסד, וכי אין למנוע סיקור עובדתי של הנעשה בכסנת או של פעילות חברי הכנסת. השינוי המרכזי של ועדת הכנסת הוא בכך שהסעיף אינו עומד כסעיף נפרד אלא כחלק מסעיף המבטיח שידור מהימן והמילה ביזיון שונתה לפגיעה בכבוד הכנסת כמוסד.

חברי הכנסת לא חששו כי המפעיל העתידי יהיה מעוניין לפגוע בכבודה של הכנסת כמוסד. חששם המרכזי היה שהסעיף יקבל פרשנות משפטית מסוימת אשר תמנע מהערוץ לשדר ולבקר התנהגות פסולה או מבזה של חברי כנסת במשכן. לצערינו, דוגמאות להתנהגות שכזאת אינן חסרות במהלך הכנסת האחרונה. את המחלוקת סביב סעיף הביזוי ניתן היה למנוע בקלות. במקום שחברי הכנסת היו נדרשים לעסוק כיצד התנהגותם ופעילותם תוצג לציבור, יכלו חברי הכנסת במהלך 68 שנות פעילותם לכונן תקנון אתי להתנהגותו של חבר כנסת. תקנון שהיה תורם לחיזוק מעמדה של הכנסת בקרב הציבור ומונע את הצורך לעסוק בחשש כי סעיף הבא להגן על מעמדה של הכנסת ינוצל לרעה ככלי צנזורה המונע מלסקר התנהגות פסולה של חברי כנסת.

25853657076_123e653fe6_z

מטרת הערוץ היא להנגיש את עבודת הכנסת לציבור
(צילום: זאב ברקן / CC BY 2.0)

הזרקור השני כוון כלפי זהות בעל הרישיון להפעלת הערוץ. ערוץ הכנסת ב-12 השנים האחרונות מופעל על-ידי חברת החדשות של ערוץ 2. בעל הרישיון נבחר במכרז המופעל על-ידי הרשות לשידורי כבלים ולווין. בחודשים האחרונים מושמעת ביקורת כי ראש הממשלה מנסה להפעיל לחצים כך שהחוק יאפשר למקורביו, כמו שאול אלוביץ (בעלי חברת yes ואתר החדשות walla!news) וערוץ 20, להתמודד. ועדת פישר קבעה באופן נחרץ כי ערוץ הכנסת צריך להיות מופעל על-ידי תאגיד השידור הציבורי החדש המוקם בימים אלו. יו"ר הכנסת וחברי הכנסת התעלמו לחלוטין מהמלצות ועדת פישר בנושא הזה, וכל אזכור להמלצת הועדה כי לאחר שלוש שנים תבחן האפשרות כי התאגיד יפעיל את הערוץ נמחק.

יחד עם זאת, הקפידו חברי ועדת הכנסת להגדיר כי בעל הרישיון העתידי יהיה גוף המחזיק ברישיון הפקה ושידור חדשות לפי דין או תאגיד שאינו בעל רישיון כזה כל עוד הוא עומד בכללי ממשל תאגידי. בנוסף, הועדה קבעה כי לא תתאפשר בעלות צולבת מצד מפעיל הערוץ. החלטה זאת מונעת מבעלי העיתונות היומי, אתרי האינטרנט וזכיניות הערוצים המסחריים לגשת למכרז. למרות התחושה כי הסיפור מאחורינו, הקרב האמיתי על ערוץ הכנסת רק מתחיל. לאחר אישור החוק, עתידה המועצה לשידורי כבלים ולווין לצאת במכרז להפעלת הערוץ, ועדת הכנסת צריכה לאשר את תקנות השידור עצמן. לנו רק נשאר לקוות כי עד אז הפוליטקאים לא ישברו את בית הזכוכית שנועד לחזק את האמון שלנו בהם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-יולי 31, 2016 על ידי ב-תקשורת פוליטית.

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: